zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
Wykonanie JN
2018
102 lata temu zakończyło się Powstanie Wielkopolskie, jedyne polskie powstanie, które było zwycięskie. Wybuchło 27 grudnia 1918 roku i trwało 52 dni. Rozejmem w Trewirze 16 lutego 1919 roku zostało symbolicznie i formalnie zakończone. Nieformalnie walki trwały jeszcze kilka tygodni, ale dla powstańców podpisanie rozejmu było sukcesem.
Chobienice nie zapomniało o rocznicy zakończenia zwycięskiego powstania i mimo epidemii koronowirusa w minioną niedzielę przy udziale Wójt Jacka Kolesińskiego, księdza Sławomira Ratajczaka, Wolsztyńskiej Grupy Rekonstrukcyjnej, delegacji sołectwa Chobienice i Grójec Wielki oraz mieszkańców oddano hołd powstańcom. W miejscach pamięci przy pomniku w Grójcu Wielkim, w Chobienicach na cmentarzu oraz przy krzyżu nad jeziorem złożone zostały okolicznościowe wiązanki i zapalone znicze. Wprawdzie ze względu na panującą sytuację tradycyjny Marsz Powstańczy w drugą niedzielę lutego nie mógł się odbyć z dotychczasowym rozmachem, to jednak mimo mroźnej i śnieżnej pogody w niedzielę 14 lutego niewielka grupa osób w reżimie sanitarnym ruszyła pieszo spod chobienickiej „Ignacówki” pod krzyż nad jeziorem w celu upamiętnienia powstańców. Cieszy to, że przez całą niedzielę można było zauważyć osoby zmierzające pod krzyż w celu oddania hołdu powstańcom. Na odwiedzających miejsce walk powstańczych w „Ignacówce” czekały na wynos ciepłe napoje i kiełbaski przygotowane przez sołectwo.
W tym trwającym już prawie rok czasie epidemii koronowirusa przychodzi na myśl to, że powstanie wielkopolskie odbywało się w okresie epidemii grypy hiszpanki, którą zasięgiem i śmiertelnością można porównać do obecnej epidemii. Nasi przodkowie nie zważając na epidemię i mróz poszli walczyć o powrót ziemi wielkopolskiej do Polski.
Sołtys z Radą Sołecką Chobienic dziękuje wszystkim, który pomimo mrozu i śniegu pamiętali o powstańcach odwiedzając miejsca związane z powstaniem.