17 lutego 2021

102 lata temu zakończyło się Powstanie Wielkopolskie, jedyne polskie powstanie, które było zwycięskie. Wybuchło 27 grudnia 1918 roku i trwało 52 dni. Rozejmem w Trewirze 16 lutego 1919 roku zostało symbolicznie i formalnie zakończone. Nieformalnie walki trwały jeszcze kilka tygodni, ale dla powstańców podpisanie rozejmu było sukcesem.

Chobienice nie zapomniało o rocznicy zakończenia zwycięskiego powstania i mimo epidemii koronowirusa w minioną niedzielę przy udziale Wójt Jacka Kolesińskiego, księdza Sławomira Ratajczaka, Wolsztyńskiej Grupy Rekonstrukcyjnej, delegacji sołectwa Chobienice i Grójec Wielki oraz mieszkańców oddano hołd powstańcom. W miejscach pamięci przy pomniku w Grójcu Wielkim, w Chobienicach na cmentarzu oraz przy krzyżu nad jeziorem złożone zostały okolicznościowe wiązanki i zapalone znicze. Wprawdzie ze względu na panującą sytuację tradycyjny Marsz Powstańczy w drugą niedzielę lutego nie mógł się odbyć z dotychczasowym rozmachem, to jednak mimo mroźnej i śnieżnej pogody w niedzielę 14 lutego niewielka grupa osób w reżimie sanitarnym ruszyła pieszo spod chobienickiej „Ignacówki” pod krzyż nad jeziorem w celu upamiętnienia powstańców. Cieszy to, że przez całą niedzielę można było zauważyć osoby zmierzające pod krzyż w celu oddania hołdu powstańcom. Na odwiedzających miejsce walk powstańczych w „Ignacówce” czekały na wynos ciepłe napoje i kiełbaski przygotowane przez sołectwo.

W tym trwającym już prawie rok czasie epidemii koronowirusa przychodzi na myśl to, że powstanie wielkopolskie odbywało się w okresie epidemii grypy hiszpanki, którą zasięgiem i śmiertelnością można porównać do obecnej epidemii. Nasi przodkowie nie zważając na epidemię i mróz poszli walczyć o powrót ziemi wielkopolskiej do Polski.

Sołtys z Radą Sołecką Chobienic dziękuje wszystkim, który pomimo mrozu i śniegu pamiętali o powstańcach odwiedzając miejsca związane z powstaniem.

 

W CHOBIENICACH ODDANO HOŁD POWSTAŃCOM WIELKOPOLSKIM

Sokół Orkan Chobienice

Rada sołecka 2019-2024

Archiwum strony

Obwieszczenie

Radni powiatu

Radni gminy

OSP

Chobienice

Wywóz śmieci

Świetlica wiejska

Oświata

Fundusz sołecki

Chobienickie tradycje

Ludność

Historia i zabytki

 Podcasty

Kontakt

Położenie i środowisko

Wykonanie     JN

2018

zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

 Sołtysi

Rada sołecka 2015-2019

Foto

Aktualności