Rezerwat "Wyspa na jeziorze chobienickim"

Od zachodniej części jeziora znajduje się duży półwysep, który ze względu na rosnące tam konwalie nazywany jest przez mieszkańców „Wyspą Konwaliową”. W 1959 roku w celu ochrony gnieżdżenia lęgów czapli siwej utworzono tam ptasi rezerwat przyrody. Półwysep liczy 26,30ha. W samym rezerwacie rośnie około 140 letni las sosnowy z domieszką brzóz, osik, topoli, jesionów i cisów. Występują również pojedyncze okazy kilkusetletnich dębów. Obecnie półwysep oddzielony jest od lądu pasmem mokradeł.

Jezioro Chobienickie

W odległości około 1,5 km od naszej miejscowości znajduje się wśród lasów pięknie położone Jezioro. Basen wodny stanowi 236 ha powierzchni, 3,4 m głębokości, 3900 długości oraz 1100 m szerokości. Brzegi jeziora są poszarpane i z obu stron porosłe lasami mieszanymi. Pośrodku jeziora znajdują się dwie wyspy o łącznej powierzchni 5,6ha. Większa z wysp zwana „Owczą” lub „Wojciechowską” w całości porośnięta jest lasem. Mniejsza z nich z powodu wysokiego stanu wody jest uboga w roślinność.

 

Park

W centrum wsi znajduje się rozległy park o powierzchni 8,62ha. Na jego terenie doszukujemy się bogatego drzewostanu, ponieważ większość drzew liczy już 120-150 lat. Dominują dęby, klony, kasztanowce, lipy oraz buki. Na szczególną uwagę zasługują trzy skupiska okazałych cisów oraz trzy platany – dwa z nich są okazałe (znajdują się przy pałacu i stawie). Niektóre z drzew stanowią pomniki przyrody. Są nimi platan rosnący w pobliżu pałacu oraz trzy lipy.

Chobienice to wieś położona w obszarze gminy Siedlec. Należy do powiatu wolsztyńskiego województwa wielkopolskiego. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego. Chobienice są wsią sołecką o powierzchni 2.021 ha. Atutem naszej miejscowości jest idealne położenie w stosunku do największych aglomeracji miejskich. W tym, do Wolsztyna – 15km, Poznania – 93km, Zielonej Góry – 48km. Najbliższe lotnisko znajduje się w Babimoście w odległości – 7km. Niedaleko Chobienic, obok Nowego Tomyśla znajduje się autostrada A2. W promieniu 10km znajduje się linia kolejowa LK359: Leszno – Zbąszyń.

Wieś leży nad rzeką Szarką, która wpływa również do Jeziora Grójeckiego. Od strony zachodniej i południowej miejscowość okala sosnowy las z niewielką domieszką innych drzew. Krajobraz Chobienic jest urozmaicony i odznacza się dużą różnorodnością środowiska zarówno wodnego jak i lądowego. Na terenie sołectwa przeważają gleby klasy bonitacyjnej V oraz VI. W większości są to grunty orne. Na naszym terenie znajdują się też gleby klasy wyższej, m.in. kilka ha gruntów ornych klasy II - co stanowi rzadkość na obszarze gminy Siedlec.

Sokół Orkan Chobienice

Rada sołecka 2019-2024

Archiwum strony

Obwieszczenie

Radni powiatu

Radni gminy

OSP

Chobienice

Wywóz śmieci

Świetlica wiejska

Oświata

Fundusz sołecki

Chobienickie tradycje

Ludność

Historia i zabytki

 Podcasty

Kontakt

Położenie i środowisko

Wykonanie     JN

2018

zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

 Sołtysi

Rada sołecka 2015-2019

Foto

Aktualności