Chobienice to wieś położona w obszarze gminy Siedlec. Należy do powiatu wolsztyńskiego województwa wielkopolskiego. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego. Chobienice są wsią sołecką o powierzchni 2.021 ha. Atutem naszej miejscowości jest idealne położenie w stosunku do największych aglomeracji miejskich. W tym, do Wolsztyna – 15km, Poznania – 93km, Zielonej Góry – 48km. Najbliższe lotnisko znajduje się w Babimoście w odległości – 7km. Niedaleko Chobienic, obok Nowego Tomyśla znajduje się autostrada A2. W promieniu 10km znajduje się linia kolejowa LK359: Leszno – Zbąszyń.

Wieś leży nad rzeką Szarką, która wpływa również do Jeziora Grójeckiego. Od strony zachodniej i południowej miejscowość okala sosnowy las z niewielką domieszką innych drzew. Krajobraz Chobienic jest urozmaicony i odznacza się dużą różnorodnością środowiska zarówno wodnego jak i lądowego. Na terenie sołectwa przeważają gleby klasy bonitacyjnej V oraz VI. W większości są to grunty orne. Na naszym terenie znajdują się też gleby klasy wyższej, m.in. kilka ha gruntów ornych klasy II - co stanowi rzadkość na obszarze gminy Siedlec.

Położenie i środowisko przyrodnicze

Park

W centrum wsi znajduje się rozległy park o powierzchni 8,62ha. Na jego terenie doszukujemy się bogatego drzewostanu, ponieważ większość drzew liczy już 120-150 lat. Dominują dęby, klony, kasztanowce, lipy oraz buki. Na szczególną uwagę zasługują trzy skupiska okazałych cisów oraz trzy platany – dwa z nich są okazałe (znajdują się przy pałacu i stawie). Niektóre z drzew stanowią pomniki przyrody. Są nimi platan rosnący w pobliżu pałacu oraz trzy lipy.

Jezioro Chobienickie

W odległości około 1,5 km od naszej miejscowości znajduje się wśród lasów pięknie położone Jezioro. Basen wodny stanowi 236 ha powierzchni, 3,4 m głębokości, 3900 długości oraz 1100 m szerokości. Brzegi jeziora są poszarpane i z obu stron porosłe lasami mieszanymi. Pośrodku jeziora znajdują się dwie wyspy o łącznej powierzchni 5,6ha. Większa z wysp zwana „Owczą” lub „Wojciechowską” w całości porośnięta jest lasem. Mniejsza z nich z powodu wysokiego stanu wody jest uboga w roślinność.

 

Rezerwat "Wyspa na jeziorze chobienickim"

Od zachodniej części jeziora znajduje się duży półwysep, który ze względu na rosnące tam konwalie nazywany jest przez mieszkańców „Wyspą Konwaliową”. W 1959 roku w celu ochrony gnieżdżenia lęgów czapli siwej utworzono tam ptasi rezerwat przyrody. Półwysep liczy 26,30ha. W samym rezerwacie rośnie około 140 letni las sosnowy z domieszką brzóz, osik, topoli, jesionów i cisów. Występują również pojedyncze okazy kilkusetletnich dębów. Obecnie półwysep oddzielony jest od lądu pasmem mokradeł.

Aktualności

Foto

Rada sołecka

 Sołtysi

zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia

Wykonanie JN

2018

Położenie i środowisko

Kontakt

 Podcasty

Historia i zabytki

Ludność

Chobienickie tradycje

Fundusz sołecki

Oświata

Świetlica wiejska

Wywóz śmieci

OSP

Chobienice

Radni gminy

Radni powiatu

Obwieszczenie

Archiwum strony